Рибалки-початківці часто задаються питанням – який мотор придбати для човна або катера – двотактний або чотиритактний? Відповідь залежить більшою мірою від призначення плавзасобу, тривалості рейсів. Для початку розглянемо будову двигунів.

Тактом робочого циклу двигуна внутрішнього згоряння є хід поршня від однієї мертвої точки до іншої. Один такт відповідає 180-градусному повороту (півоберту) колінчастого вала. За 4-тактного процесу робочий цикл здійснюється за два оберти вала, за 2-тактного – за один.

Присутні ті самі 4 такти: впуск – стиснення – розширення – випуск. Спочатку відкривається впускний клапан, поршень іде вниз, під дією розрідження, що створюється, в циліндр надходить свіжа паливо-повітряна суміш або повітря – це такт впуску. Потім клапан закривається, поршень іде вгору – відбувається стиснення. Наступний такт: стиснута суміш запалюється іскрою або в стиснене повітря форсунка впорскує паливо, яке самозаймається, поршень під дією цього йде вниз – це розширення, або робочий хід поршня. Двигун здійснює корисну роботу саме протягом такту розширення. Потім поршень іде вгору, відкривається випускний клапан, через який продукти згоряння палива виходять в атмосферу – це такт випуску.

У випадку з двотактним процесом усе вже не так просто. Такти умовно називаються стиснення і розширення. Як видно, місця окремим тактам впуску і випуску тут не знайшлося. Це не випадково. Хоча в двотактному двигуні процеси впуску і випуску присутні, для їх здійснення необхідно, щоб тиск на вході в циліндр був вищим за атмосферний. Тобто потрібен примусовий наддув. Ті, хто знайомий із двотактними мотоциклетними бензиновими бензиновими двигунами, можуть заперечити: на мотоциклах немає ніяких турбо- або механічних компресорів. Окремого компресора в мотоциклетному двотактнику дійсно немає. Функцію компресора покладено на картер двигуна.

У простих мотоциклетних моторах немає клапанів у голівці циліндра, замість них існують впускні та випускні вікна в стінках циліндра, що перекриваються тілом поршня. Впускні вікна пов’язані з карбюратором не безпосередньо, а через перепускні канали, що виходять у картер. Протягом ходу поршня вгору нижній край відкриває вікно, на якому розташований карбюратор, робоча суміш під дією розрідження, створюваного поршнем, що йде вгору, спрямовується в картер. Коли поршень іде вниз, він перекриває це вікно, робоча суміш починає стискатися. Поршень іде далі вниз, відкриваючи перепускні вікна, робоча суміш під тиском подається в циліндр, де витісняє відпрацьовані гази у випускне вікно. Поршень іде знову вгору, і процеси під його днищем повторюються, а в цей час у циліндрі відбувається стиснення робочої суміші. Потім стиснута суміш запалюється свічкою, і поршень іде вниз, здійснюючи такт розширення, або робочий хід.

Переваги двотактних моделей

1. Менша вага. Приклад: 15 к.с. 2х тактний 36 кг 4-х тактний 45 кг. Здавалося б 45 кг. – легко. Все не так просто. Вага мотора розподілена вкрай нерівномірно. Приблизно 90% важить голова (сам двигун) 10% нога. Не потрібно також забувати і про більший у 4-х тактників розмір голови. Все це + одна маленька не завжди зручна ручка для перенесення робить цей процес вкрай скрутним.

2. Ціна. 4-х тактні двигуни складніші у виробництві, складаються з більшої кількості деталей, тому завжди дорожчі за 2-х тактники.

3. Зручність перевезення 2-х тактника. Можна возити в будь-якому положенні, перед початком експлуатації не вимагає відважування. Тобто дістав із багажника, поставив, завів, поїхав.

4. 2-х тактний мотор жвавіше реагує на ручку газ. У 4-х тактниках для здійснення повного робочого циклу поршню необхідно зробити 2 повних оберти, тоді як у 2-х тактних тільки один. Часте запитання: А чи правда, що 4-х такна 15 к.с. біжить швидше, ніж така сама 2-х тактна? Відповідь: ні, не правда. У обох цих двигунів потужність на валу 15 к.с. За інших рівних умов чому один мотор має їхати швидше за другий?

Принципові відмінності експлуатації двотактних і чотиритактних моторів

1. більша витрата палива у двотактних. Нагадаємо, приблизну витрату можна вирахувати за формулою: для 2х такта 300 грам на одну кінську силу для 4х такта 200 грам.

2. гучність. На максимальних обертах 2-тактні мотори, як правило, працюють трохи голосніше, ніж 4-тактники.

3. Комфорт. 4-х тактні мотори не так вібрують на малих обертах (Стосується тільки двоциліндрових двигунів. Одноциліндрові і 2-х і 4-х тактники вібрують приблизно однаково) і не так димлять як 2-х тактники. Димність важливий момент, особливо якщо ви любите тролити.

4. Довговічність. Досить спірний пункт. Існує думка, що 2-тактні мотори менш довговічні. З одного боку, це зрозуміло, адже масло для змащення елементів двигуна, що труться, подається разом з бензином, а отже, працює не так ефективно, на відміну від 4-тактних двигунів, де елементи, що труться, буквально плавають у маслі. Але з іншого боку, 4-х тактний мотор за конструкцією набагато складніший за конкурента, складається зі значно більшої кількості деталей, а золотий принцип механіки «Що простіше, то надійніше» ще ніхто не скасовував.

+38 (067) 573-15-13